Gå til hovedindhold

Vi sætter SPOT på Socialkompasset i uge 21

Socialkompasset er det sted, hvor alle fællesskaber efterhånden er ved at finde vej ind på Mors.

Indhold

    Det er den portal, som har afløst det gamle aktivitetshæfte, hvor vi også kunne finde alle fællesskaber. I uge 21 hjælper vi endnu flere ombord, og samtidig hjælper vi dem, som måske skal hjælpe andre med at finde et fællesskab på portalen.

    Vi kvitterer alle, der opretter sig i uge 21 med en lille ting til det næste møde i bestyrelse eller fællesskab. Vi holder også en KOMPAS-café, hvor du kan komme op i Frivilligcentret og få hjælp til at blive oprettet - også der kvitterer vi med lidt godt til dit fællesskab eller forening.

    Cafeén er åben mandag og onsdag fra kl 13 til 17 og igen torsdag fra kl 9 til 13. Her sidder Karina og Jane klar til at hjælpe dig med ombord på Socialkompasset. Der er selvfølgelig kaffe på kanden, kage på tallerknen og også tid til en snak om frivillighed og fællesskaber helt generelt. Du kan bestille en tid, så du ved, at der er en der er parat til at hjælpe dig, eller du kan bare dukke op.

    Alle er velkomne - og vi glæder os til at se dig.

    I løbet af ugen kan du også møde medarbejdere fra Frivilligcentret i bybilledet til en snak om socialkompasset og du kan se vores Roll-ups med qr-koder på stå rundt omkring. Så kan du hurtigt finde vej ind på socialkompasset også selv om du er på vej et helt andet sted hen.