Gå til hovedindhold

Skal vi åbne døren til Herreværelset for dig?

Hver 2. mandag mødes en gruppe ældre mænd i Frivilligcenter Mors. De hygger, griner og deler gode historier - måske også en røverhistorie eller to. Skal vi åbne døren til Herreværelset for dig også?

Indhold

    Herreværelset mødes hver mandag i lige uger fra kl 14 til 16. Der er kaffe på kanden og endda kage til. Det koster en 20'er pr gang du deltager.

    Sammenholdet i gruppen og gode snakke om svundne tider er omdrejningspunktet. Som regel synges der også en sang eller to. Det er Uffe og Ivan, som er tovholdere på gruppen, og de sørger for at der er brygget frisk kaffe.

    De arrangerer også en udflugt en gang om året. Næste gang går turen med bus til Hvalpsund og Farsø. 

    Kontakt Frivilligcentret, hvis du gerne vil høre mere om Herreværelset og måske blive en del af det.

    Skriv eller ring til

    Karina på mail klza@morsoe.dk eller på telefon 2136 9356. Hun er på kontoret mandag, tirsdag og torsdag fra kl 9.00 til kl 13.

    Vi glæder os til at åbne døren for dig til Herreværelset.